סוגים של עדשות מגע

עדשות מגע יומיות או עדשות מגע חודשיות הן מוצר בטיחותי שזוכה כמעט תמיד לאישור של הרשות למזון ותרופות (FDA) בארצות הברית שהיא אחד הגופים החזקים ביותר בעולם בכל הנוגע לפיקוח על מוצרי בריאות. האגודה לאופטמיטריסטים אמריקאים פרסמה טבלת השוואה של עדשות מגע המכונה היתרונות והחסרונות של סוגים שונים של עדשות מגע. בין הסוגים שהאגודה מציינת ניתן למצוא: עדשות מגע רכות, עדשות מגע לשימוש יומי, עדשות מגע לשימוש ארוך, עדשות מגע חד פעמיות, עדשות מגע קשיחות המאפשרות מעבר חמצן (RGP) ועוד.

עדשות מגע

עדשות מגע רכות לדוגמא הן עדשות מגע שעשויות מפלסטיק רך וגמיש המאפשר מעבר חמצן לעינית. מדובר בעדשות שקל יותר להתאים אותן והן יותר נוחות לרוב ללבישה מאשר עדשות קשיחות כגון הRGP. עדשות מגע רכות חדישות עשויות מסיליקון מיוחד שמאפשר ליותר חמצן להגיע לרשתית. אפשר לחלק את העדשות מגע הרכות לארבע קבוצות עיקריות על פי הFDA  בכל הקשור לשוק האמריקאי וכן ניתן לחלק אותן לדור ראשון, דור שני ודור שלישי בחס לחומרים מהן הן עשויות. החומרים המתקדמים יותר הם חומרים "אוהבי מים". הקבוצות מתחלקות ביניהם על פי כמות המים בעדשה – יותר מחמישים אחוז או פחות מחמישים אחוז וכיצד העדשה מגביה בסביבה חומצית. כך שמעל חמישים אחוז ותגובה יונית תהיה קבוצה אחת ומתחת לחמישים אחוז ותגובה יונית תהיה קבוצה שנייה וכן הלאה.

עדשות המגע הראשונות נוצרו בשנת 1888 והן נוצרו מזכוכית וכך היה במשך חמישים שנים ולמרות היותן דקות מאוד לא היו כמעט דיווחים על פגיעות או פציעות. בשנת 1938 פולימר בשם פרספקס שחלקנו מכירים מחומרי בנייה החליף את הזכוכית בייצור עדשות מגע ומכיוון שהוא הקל על הייצור הוא החליף כמעט לחלוטין את הזכוכית. עדשות מגע עשויות פרספקס מכונות עדשות מגע קשיחות ואילו עדשות מגע רכות הופיעו לראשונה בשנת 1961 על ידי אוטו וויצ'טרלה שעשה שימוש בפולימר בשם פמה שמאז זכה לאימוץ תעשייתי נרחב.

וויצ'טרלה היה כימאי צ'כי שנולד לאב עם מפעל מצליח לייצור ציוד חקלאי ומכוניות קטנות אבל אוטו העדיף את המדע כקריירה ובתוכו את הכימיה עם עניין גם ברפואה. לאחר שהגיש את הדוקטורט השני שלו הוא הצטרף למכון מחקר והוביל בו את חקר הפלסטיק וב1941 הצוות שלו הצליח להמציא את התהליך שיביא לייצור הסיב האופטי הצ'כי הראשון סילון. ב1942 הוא נאסר על יד הגסטפו אך שוחרר מספר חודשים מאוחר יותר. המצאתו הפכה אותו לאיש עשיר מאוד ובשנת 2006, 8 שנים לאחר מותו נקרא על שמו אסטרואיד.

סגירת תפריט